Kao i većina ljudi, verovatno kupujete namirnice za nekoliko dana odjednom, što znači da se suočavate sa izazovom kako da vaše sveže povrće ostane zaista sveže što je duže moguće.
Nisu sve vrste povrća iste, što znači da ne postoji jedan najbolji način za čuvanje svih vrsta povrća. Sveže zeleno povrće poput zelene salate ne može se tretirati na isti način kao korenasto povrće poput krompira ili šargarepe. Pored toga, određene prakse, poput ljuštenja ili pranja, mogu produžiti ili skratiti rok upotrebe povrća, u zavisnosti od različitih faktora. Čuvanje određenih vrsta povrća u istoj posudi ili fioci takođe može uticati na to koliko dugo će ono zadržati svežinu. U nastavku teksta možete pročitati sve što treba da znate o čuvanju povrća kako bi zadržalo maksimalnu svežinu.
Hladno, suvo, tamno mesto
Određene vrste povrća ostaje najduže sveže na hladnom ili sobnom mestu, daleko od vlage, toplote i svetlosti. U nekim slučajevima, to može biti kuhinjski ormarić (koji se ne nalazi direktno pored rerne), ili može značiti posebnu ostavu. Idealna temperatura za vašu ostavu je između 10 i 21°C (iako je 10 do 15°C idealna temperatura).
Usput, razlog za držanje ostave u mraku je taj što ako je ovo povrće bude izloženo svetlosti, ono će baš kao da je napolju početi da klija.
Povrće koje treba čuvati u ostavi uključuje:
- Crni luk
- Šalot
- Beli luk
- Tvrde tikve poput zimske, žiraste, špageti i butternut tikve
- Sve vrste krompira (uključujući jam i slatki krompir)
- Švedska repa
Ove namirnice će ostati sveže najmanje nedelju dana u vašoj ostavi, a čak i duže, poput mesec dana ili više, ako temperatura ostane između 10 i 15°C.
I ako ne praktikujete kontrolu temperature u svom domu tokom cele godine, povrće koje se čuva u vašoj ostavi generalno trajati duže u hladnijim mesecima nego kada je vruće.
Imajte na umu da iako treba da čuvate crni luk i krompir u ostavi, nemojte ih čuvati jedan pored drugog. Krompir brže klija ako se čuva u blizini crnog luka.
U frižideru
Da li vaš frižider poseduje fioke za održavanje svežine povrća? Da, to su vam one fioke na dnu frižidera i one služe upravo održavanju svežine voća i povrća. Većina frižidera ih ima, a u nekim od njih čak vam je omogućeno da podesite vlažnost, obično otvaranjem (manja vlažnost) i zatvaranjem (veća vlažnost) malih ventilacionih otvora na fiokama. I dok je niska vlažnost najbolja za određene vrste voća, kada je u pitanju povrće, trebalo bi da se odlučite za visoku vlažnost (drugim rečima, zatvorite ventilacione otvore). Temperatura u vašem frižideru treba da bude između 0,5 i 4°C.
- Špargle imaju prilično kratak rok trajanja, čak i kada se čuvaju u frižideru. Znaćete kada vaše špargle počinju da propadaju kada vrhovi stabljika počnu da izgledaju suvo i uvelo. Špargle će se održati svežim 2 do 3 dana u fioci za održavanje svežine, ali nastavite čitati kako biste saznali za način da značajno produžite ovaj rok.
- Plavi patlidžan, celer, paprika, grašak, artičoka, tikvice i krastavac će trajati do nedelju dana u frižideru.
- Letnje tikve, žute tikve i boranija 3 do 5 dana.
- Brokoli će trajati između 3 do 5 dana.
- Prokelj će trajati između 3 do 5 dana.
- Karfiol će trajati 1 nedelju.
- Šargarepa, paškanat, repa, cvekla i rotkvice mogu se čuvati u plastičnoj kesi za povrće i trajaće 2 nedelje.
- Isto važi za zelenu salatu i drugo lisnato zeleno povrće, koje će trajati od 3 dana do nedelju dana u zavisnosti od toga koliko su im nežni listovi.
- Pečurke će trajati 3 do 5 dana i treba ih čuvati u frižideru u papirnoj kesi.
- Klipove kukuruza treba čuvati u njihovim ljuskama; trajaće od 1 do 2 dana.
Na pultu
Dok postoji mnoštvo voća, kao što su koštunjavo voće, citrusi i banane koje treba čuvati na pultu, jedino povrće koje treba tu zaista držati su paradajzi.
Šta kažete? Čuli ste da su paradajzi tehnički voće? Zaista jesu. Tehnički, to su i paprike, krastavci, tikvice, kukuruz i plavi patlidžan. Ali pošto se paradajz priprema i služi kao drugo povrće, a ne na način na koji koristimo voće poput jabuka, banana i krušaka, uključujemo ih ovde.
U svakom slučaju, držite paradajz na pultu, van direktne sunčeve svetlosti. Frižider će oštetiti njihovu strukturu.
Držite povrće i voće odvojeno
Ako ste ikada čuli da možete ubrzati zrenje avokada čuvajući ga u kesi sa jabukom, to je istina. Razlog je taj što jabuke i kruške, kao i mnogo drugo voće, proizvode gas koji se zove etilen, koji ubrzava proces zrenja drugog voća i povrća koje se nalazi u blizini.
I dok ponekad možda želite da vaše voće brže sazri, to nije slučaj sa povrćem. Kod povrća, zrenje samo znači kvarenje: pojava mrlja, uvenuće, žućenje i generalno raspadanje.
To znači da morate osigurati da čuvate svoje povrće daleko od voća. Ako imate dve fioke za održavanje svežine, možda možete rezervisati jednu za povrće, a drugu za voće.
Pored jabuka i krušaka, kivi, nektarine, kajsije, šljive i breskve su veliki proizvođači etilena.
Ranije smo razgovarali o tome kako crni luk treba držati dalje od krompira, i to nije zbog etilena, već zato što višak vlage koji crni luk pušta može izazvati klijanje krompira.
Sve što je celo trajaće duže od bilo čega što je isečeno, a sve što je isečeno ili oljušteno treba čuvati u frižideru.
Čuvanje visokih stabljika
Ovde mislimo posebno na špargle i mladi luk. Staklena tegla od jednog litra je savršena za ovaj zadatak.
Kod špargli, uklonite gumene trake, odsecite centimetar sa dna i stavite ih uspravno u staklenu teglu. Ipak, nemojte ih prenatrpati. Možda ćete morati da podelite svežanj na dve tegle. Napunite teglu do pola vodom, zatim pokrijte stabljike plastičnom kesom za povrće i pričvrstite gumenom trakom. Špargle će na ovaj način ostati sveže najmanje nedelju dana.
Možete koristiti ovu tehniku i sa mladim lukom, samo nemojte seći centimetar dna. Ako imate sreće, ti sitni beli korenčići na dnu će početi da rastu i možete zasaditi stabljike u svom vrtu gde će vam pružati besplatan mladi luk u trajanju do dve godine. Kada se zasade, samo odsecite onoliko zelenih izdanaka koliko želite. (Nećete moći da koristite bele delove na krajevima bez iskopavanja.)
Zelena salata: Poseban slučaj
Kao i mnoge druge vrste povrća, zelena salata treba vlažnost (tj. vlagu) da bi ostala sveža što je duže moguće. Ali pored vlage, zelena salata takođe ima velike koristi od cirkulacije vazduha. To znači da samo čuvanje u plastičnoj kesi ili u fioci za održavanje svežine neće maksimizirati njen životni vek. Čuvanje vaše zelene salate u fiokama nije nužno loše za nju, samo neće trajati toliko dugo tamo kao što bi trajala da ima vlažno okruženje sa dobrom cirkulacijom vazduha.
Način da to postignete je da koristite istu tehniku koju restorani koriste da bi njihova zelena salata ostala hrskava i sveža, a to je da je operete, osušite u centrifugi, a zatim čuvate u perforiranoj posudi (poput cediljke) u frižideru.
Pečurke: Još jedan poseban slučaj
Gore smo spomenuli da pečurke treba čuvati u papirnoj kesi u frižideru umesto u plastičnoj kesi. Razlog za to je što pečurke imaju visok sadržaj vode, i kako ta voda isparava, može se zadržavati u plastičnoj kesi, uzrokujući da pečurke postanu sluzave. Papirna kesa im omogućava da dišu.
Osim toga, mnogi kuvari ne čiste pravilno svoje pečurke jer im je rečeno da pečurke ne bi trebalo da se kvase. Ispostavlja se da to nije tačno.