Prirodna veganska sredstva za čišćenje

8 minuta čitanja
Veganski prihvatljiva sredstva za čišćenje
Image by Tung Lam from Pixabay

Vreme je da pređete sa skupih hemikalija za čišćenje na ekološki prihvatljive proizvode (koje sigurno već imate u nekom od vaših ormarića).

Ovi jednostavni ekološki prihvatljivi trikovi za čišćenje su lako primenljivi i uštedeće vam vreme, novac a uz to ćete, u meri u kojoj to možete, sačuvati planetu!

1. Koristite stare krpe

Papirni ubrusi za jednokratnu upotrebu su skupi. Često su izbeljeni tokom proizvodnje i nisu za reciklažu.

Isecite stare, neželjene majice ili pidžame u krpe koje možete koristiti umesto papirnih ubrusa. Savršene su za brisanje tečnosti i lako se peru za ponovnu upotrebu.

Ako tražite nove, perive kuhinjske krpe, ovaj trik će vam takođe uštedeti novac koji biste potrošili na nove predmete.

2. Zamenite omekšivač tkanina eteričnim uljima

Da li ste znali da mnogi komercijalni omekšivači i regeneratori za tkanine sadrže životinjske sastojke, uključujući životinjsku mast?

Pored toga, ovi proizvodi sadrže sintetičke parfeme, optičke posvetljivače i konzervanse, a sem toga su pakovani u plastiku.

Dodajte 3-4 kapi vašeg omiljenog eteričnog ulja u pregradu za omekšivač u vašoj veš mašini za prirodan, veganski i ekološki prihvatljiv miris za vaš veš (koji, usput, neće začepiti vašu veš mašinu).

Pokušajte sa lavandom, narandžom ili limunom za prirodni mirisni užitak odeće.

Odbacite omekšivače koji nisu veganski i koristite eterična ulja za dodavanje prirodnog mirisa vašem vešu.

3. Osvežite svoj dom prirodnim putem

Ako koristite osveživače vazduha koji se uključuju u utičnicu i aerosol sprejeve kako biste uklonili loše mirise u kući, vreme je da preispitate ovu ekološki neprihvatljivu praksu.

Otvarajte prozore što češće kako biste omogućili prirodno strujanje svežeg vazduha u vašim životnim prostorima, uklonili kondenzaciju i osvežili svoj um.

Za brzo korištenje prirodnih mirisa, umesto skupih veštačkih varijanti, pomešajte neka od eteričnih ulja sa vodom i poprskajte u vazduh (izbegavajte meke površine jer može doći do stvaranja mrlja). Odaberite sveće sa prirodnim mirisom, veganske ili koristite električni difuzor ulja da osvežite vaš prostor.

4. Uklonite mrlje i mirise koristeći limun

Posude za blender mogu se obojiti i zadržati jake mirise koje ne želite preneti u sledeće jelo koje budete spremali. Da biste uklonili mirise i mrlje, napunite posudu do pola toplom vodom i sokom jednog limuna, i čvrsto poklopite.

Promiksajte jedan ili dva minuta pre nego što prospete vodu i isperete hladnom vodom. Obojene posude za hranu takođe možete tretirati toplom vodom i limunovim sokom – ostavite da deluje 30 minuta pre nego što je isperete hladnom vodom.

5. Očistite frižider sodom bikarbonom

Očistili ste police u frižideru, raspakovali namirnice i spakovali unapred pripremljene obroke. Ali nakon nekoliko dana, u frižideru se ponovo pojavio neugodan miris. Čak i najčišći frižider može brzo upiti najrazličitije neugodne mirise.

Uzmite malu činiju sa sodom bikarbonom i stavite je u frižider, i prašak će apsorbovati neprijatne mirise.

Soda bikarbona deluje oko dva meseca (obeležite činiju datumom), pa je promenite u tom periodu kako bi vaš frižider ostao svež.

6. Ne bacajte korištene tegle – koristite ih!

Svaka čast što ponovo koristite tegle od stakla – uvek postoji nešto što će ponovo trebati skladištiti! Etikete na teglama i lepak mogu biti teški za uklanjanje, ali ne dozvolite da vas to obeshrabri. Potopite tegle u toplu vodu dok se papirna etiketa ne može obrisati, a zatim osušite teglu.

Koristite krpu da utrljate malo kokosovog ulja, i trljajte da biste uklonili ostatke lepka sa minimalnim naporom.

Kokosovo ulje takođe može poslužiti za poliranje napa od nehrđajućeg čelika, slavina i aparata (i predstavlja divan intenzivan krem za ruke na kraju vaše sesije čišćenja).

7. Očistite sunđere

Sunđeri za pranje posuđa i čišćenje korišćeni širom doma mogu sadržati bakterije, koje se zatim prenose na druge površine.

Potopite sunđer u toplu vodu na 10 minuta, pažljivo ocedite, a zatim (proverite da sunđer nema metalne žice u sebi) stavite u mikrovalnu na oko 2 minuta da biste ubili bakterije.

Sunđere od silikona koji su sigurni za pranje u mašinama za pranje posuđa možete kupiti online i u prodavnicama kućnih potrepština, tako da ih možete držati higijenski čistim pranjem u mašini za pranje posuđa.

8. Sjajna stakla sa sirćetom

Najstariji trikovi za čišćenje često su najbolji, uključujući ovaj koji se prenosi kroz generacije.

Da biste dobili prozore, ogledala i ostale staklene površine koje blistaju, jednostavno pomešajte jednake delove belog sirćeta i tople vode u boci sa sprejem, naprskajte na površinu i obrišite zgužvanim novinskim papirom.

Ostavite skupu bocu univerzalnog sredstva za čišćenje na polici u supermarketu i napravite zadivljujući sjaj tradicionalnim, visoko efektivnim metodom.

9. Koristite gaziranu vodu na mrljama

Pre nego što posegnete za hemijskim sredstvom za uklanjanje mrlja na odeći, stavite sveže zaprljanu tkaninu u posudu sa gaziranom vodom.

Mehurići mogu nežno ukloniti mrlju, bez oštećenja predmeta. Za tvrdokornije mrlje, ili za tepihe ili tapacirani nameštaj, pospite sodu bikarbonu pre nego što nežno utrljate gaziranu vodu.

Tapkajte područje čistom krpom kako biste očistili mrlju. (Testirajte prvo mali deo zamrljanog područja, za slučaj da dođe do oštećenja tkanine.)

10. Smanjite nered u kući

Za manje vremena i truda provedenog u čišćenju, manje specijalizovanih proizvoda i manje stresa izazvanog kućnim poslovima uopšte, smanjite nered u vašem domu.

To uključuje redovno čišćenje radnih površina u kuhinji i kupatilima, posebno tamo gde može doći do nakupljanja prljavštine, i oslobađanje od predmeta koji skupljaju prašinu a nisu često korišćeni.

Donirajte ili prodajte neželjene predmete, kako biste svoj dom pretvorili u ugodno mesto bez nereda.

Latest from Blog

Ova stranica koristi kolačiće kako bi unapredila vaše korisničko iskustvo. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).